Kellonaika 11.07.2026 Klo:15:00
Tapahtumapaikka Savukosken kunnan valtuustosali
Järjestäjä Paavali Halosen sukuseura
Paavali Halosen sukuseuran kokous!
Tänä kesänä tulee kuluneeksi lähes 400 vuotta siitä, kun Oulujokivarresta kotoisin ollut maineikas Paavali Halonen (n. 1565–1642) nousi perheineen Kemijokea ylävirtaan ja asettui vuonna 1632 Kemijärven rannalle. Hänen pirtistään sai alkunsa alueen ensimmäinen pysyvä suomalainen asutus.
Paavali Halonen ei ollut vain Kemijärven ensiraivaaja, vaan hänen perintönsä elää vahvana koko Itä-Lapissa. Halosen lapset ja heidän jälkeläisensä levittäytyivät sukupolvien saatossa laajalle itäkairaan – uutta elintilaa raivattiin niin Savukoskelle, Pelkosenniemelle kuin laajasti muuallekin Kemijoen yläjuoksulle. Tänä päivänä huikea määrä vanhojen lappilaisten sukujen jäsenistä kantaa suonissaan myös tämän sitkeän uudisraivaajan verta.
Tule mukaan kuulemaan tarinoita menneiltä vuosisadoilta, kohtaamaan heimolaisia ja kuulemaan niistä juurista, jotka elävät vielä tänäkin päivänä!
Ohjelmassa puheenvuoroja, mm. Elle-Maarit Ylilokka ja Eino Siuruainen, kahvit ja purtavaa ym.
Tapahtuma on kaikille kiinnostuneille avoin, tervetuloa!
Kellonaika 11.07.2026 Klo:15:00
Tapahtumapaikka Savukosken kunnan valtuustosali
Järjestäjä Paavali Halosen sukuseura